» Köyümüz Hakkında

 
 
 

Köyümüz Hakkında

Yazar: admin Tarih 12-03-2019, 09:59, Gösterim: 1 815

0 KOZLU KÖYÜ HAKKINDA

Türkiye’mizin Dadaş diyarı Erzurum’un, rafting durağı ve kuru fasulye yatağı güzelim ilçesi Pazaryolu’nun  nadide Köyü Kozlu, selam sana.
Köyümüzün ismi meşe palamutlarının oluşturduğu 4 hektara yayılmış olan ormandaki, meşe palamudu ağacının  kozalaklarından gelmektedir. Köyümüzün ilk konuşlandığı yerin, bu meşe palamudu ormanının  yanında olduğu sonradan şimdiki yerine göçtüğü bilinmektedir. Köyümüzün eski yerleşim yeri olan bu alana halen KOZLU denmektedir.

Koyumuzun tarihi, İspir Milli Eğitim Vakfı tarafından hazırlanan ‘Su bizim İspir’ kitabında da bahsedildiği üzere 1520 yıllarına kadar gitmektedir. Bu kitapta, yapılan nüfus sayımında koyumuzun 2 hane olduğu ve köyümüzde 9 kişinin yasadığı ve bunların 2700 akçe vergi verdiği belirtilmektedir.

Koyumuzun sınırları Sergen kaya (yanıktan çaya) Laleli (balık gölü, Çoruh boyu) Meşebaşı (Çoruh boyu), Dikmetaş (Çoruh boyu) Çatakbahce (Kozlunun derenin Çoruh nehrine karıştığı yerden Tavsan tepe elmalının boğazına) Sadaka (Elmalının düzlüğü, Davudun gözeleri,Gohrak kayınlığın boğazı), Cennet pınar (Kayınlığın boğazdan büyük sivri, Kazımlık, Çardaklı, ve Yanık)tır.
Koyumuzun geçim kaynağı tüm doğu illerimizde olduğu gibi tarım ve hayvancılıktır. Tarım alanında köyümüzde; arpa, buğday, mercimek, fiğ gibi ürünler yetiştirilmektedir. Yine Çoruh kenarında ki büyük bahçelerde; fasulye, patates, soğan, domates, biber gibi çeşitli sebzeler ile kavun, karpuz, elma, üzüm, kaysı gibi çeşitli meyveler yetiştirilmektedir Köyümüzde yetiştirilen buğdayın un, gendime ve bulgur yapımı ise mülkiyeti köyümüze ait olan ve Dikmetaş (Kipas) Köyünde bulunan köy değirmenimizde yine kendi köylümüzce yapılmaktadır.
         
Hayvancılık alanında ise, et, sut yağ, lor ve peynir ihtiyacını karşılamak için köyümüzde büyük bas hayvancılık yapılmaktadır. Köyümüzde sulak otlak yerleri kısıtlı olduğundan yazları   ( 4-5 aylık) otlak olarak Karataş (Angecıh) köyünün üstünde bulunan sınırları; Gavnutun dere, Ağdağdan kaynağının Boğazı, Kırkların dağı Gındıs’ın Çağlam, Tiren kayanın arkası, Temelin Cayırları, Kılıçcının Yayla ile sınır  olan alanı içine alan  ve mülkiyeti köyümüze ait olan yaylamızı kullanırız. Şunu da hatırlatmadan geçemeyeceğiz ki Yaylamızda yapılan yağ, peynir, mıhlama ve gençlik eğlencelerinin tadı bir başka olmaktadır.

Yeterli geçim kaynağı ve tarım alanlarının olmayışı, bunun yanında eğitim olanaklarının imkansızlığı köyümüzden gurbete göçü zorunlu kılmıştır. Bu göç İstanbul ağırlıklı olmakla beraber farklı illere olmuştur.  
İstanbul’a göç eden köylülerimiz; İstanbul gibi  bir metropolde, bir çok ilçenin hatta ilin dahi derneği yok iken Sosyal ve Kültürel amaca yönelik olarak ve İstanbul’da yasayan köylülerimizin sorunlarıyla ilgilenmek amacıyla Kartal - Cevizli de 1995 yılında köy derneğimizi kurmuşlardır.  
   
Derneğimiz kurulduktan sonra ilk çalışmasını mezarlık ihtiyacına yönelik olarak yapmış ve İstanbul gibi zor bir şehirde dernek kurucularımızın büyük uğraş ve gayretleriyle Pendik-Kurna Köyünde dernek üyelerimiz için özel bir mezarlık yeri alınmıştır. Bu özel mezarlık yerinin alınmasında emeği gecen tüm büyüklerimize dernek yönetimi olarak şükran borçluyuz.  

Derneğimiz bir sonraki çalışmasını ise üyelerine yönelik olarak yapmıştır. Bu çalışmalar neticesinde; İstanbul’da 418 , Bursa da 34, İzmir de 18, Kırklareli de 15, Sakarya da 15, Kocaeli 38, Ankara 6, Denizlide 2, Eskişehir de 12, Bidecikte 5, Adana 2, Balıkesir de 2, Erzurum 5, Samsun 3, Corum 1, Erzincan 3, Trabzon 5, Almanya 10 ve Avustralya da 3 hane yasadığı, ortalama nüfusun 3500-4000 civarında olduğu, üyelerimizin tamamının okur-yazar olduğu, %70 inin kendi isini kurduğu, %30 unun ise inşaat sektöründe isçi olarak çalıştığı, genç nüfusun tamamına yakınının Üniversite eğitimi aldığı tespit edilmiştir.  

Derneğimizin köyümüze yönelik çalışmaları ise; değerli muhtarlarımızın köyümüzde yapmış oldukları yol yapımı, köyümüze içme suyu ve sulama suyu alınması, köy camisi ve köy okulunun tadilatı gibi ve yine çok değerli üyemiz sayın Bekir Kılıç beyin büyük desteği ve Erzurum Valimiz sayın Celalettin Güvenç beyin katılımında, köyümüzün ağaçlandırılması için on beş bin ağaç dikiminin yapıldığı bir çok organizasyonda maddi ve manevi anlamda desteği olmuştur.  

Gerek İs-Pader in yapmış olduğu gerekse ilçemizde diğer dernek ve kuruluşların düzenlemiş oldukları bütün etkinliklere aktif katılım sağlayan derneğimiz, üyelerimizin sorun ve sıkıntılarının giderilmesi, üyelerimizin yaşam kalitesinin artırılması ve gençlerimizin eğitimi gibi bir çok alanda çalışmalarına Kartal-Cevizli mahallesinde şimdiki adresinde, dernek başkanımız Fatih YILDIRIM yönetiminde faaliyetlerine aralıksız olarak devam etmektedir.

Tüm dostlara eşsiz saygı ve sevgiyle…

Kategori: ---

Sitede kayıtsız olarak olarak gezinmektesiniz.
Sayın ziyaretçimiz size üye olmanızı tavsiye ederiz.